„Elmennek a francba, és onnan kezdik a választ” – panaszkodott szinte Miszori László bíró, amikor a szolgálati szabályzat kiskátéját kezdte idézni Urbán Vince tűzvédelmi szakértő arra a kérdésre, hogy a tatárszentgyörgyi tűz milyen bűzt okozhatott. Szakértőket hallgatott meg a bíróság, kiderült, talányos tartalmú megállapításokat is merészen fenntartanak. - Stépán Balázs írása
Az elektromos szakember, Bihari Zoltán, nem enged véleményéből, azt állítja, hogy Tatárszentgyörgyön akár elektromos zárlat is okozhatta volna a tüzet. Mert a házban az elektromos szerelvények „kivitelezése teljesen szabálytalan volt”, „lazakötés” található benne, és az „elektromos tűz lehetősége fennáll” – írta eredeti szakvéleményében, „de nem zárható ki más sem” – ismerte el. Nesze semmi, fogjad jól! Arról nem tudott, hogy lopott áramból működött volna a ház összes elektromos eszköze: „ez új nekem”. Hallotta ugyan szemle közben, hogy a „szóbeszéd” szerint Molotov-koktélt hajítottak a házra, ám szakmailag nem tartotta kizárhatónak az elektromos zárlatot. Nehezen követhető ez a megállapítás, miután kiderült, hogy Tatárszentgyörgyön, de Piricsén, Nagycsécsen, Tarnabodon is benzin, petróleum, kerozin, gázolaj keverékkel szennyezett gyújtó-palack maradványokat találtak a kiégett, illetve megtámadott épületek környékén. Vajon a bíróság miért toporog még mindig az eshetőleges szakvélemények körül?
„Akkor miért szakértől maguk?” – kérdezi a bíró.
„További feltételezést nem akarnak tenni?” – kérdezte a bíró miután a tűzvédelmi és az elektromos szakértő nem tudott határozott, egybehangzó, egyértelmű választ adni kérdéseire. „Nem” – bíztatta a bírót Bihari Zoltán. „Az egész dolog a levegőben lógásról szól” - fakadt ki Miszori.
Bérdi Zsolt, az elsőrendű vádlott, Kiss Árpád védőjének kérdésére sem sikerült közelebb kerülni a valósághoz, „csupán vélelmezni lehet a tűz okát, keletkezésének helyét” – olvasható az eredeti véleményben, de „az elektromos tűz lehetősége fennállt” Csorbáék otthonában, ami igaz lehet, de nem tartozik az ügyhöz és a mostanra meglehetős alapossággal körüljárt tényálláshoz. Tatárszentgyörgyön az első helyszínelő rendőrbrigád elfogadta az elektromos szakértő helyszíni gyorsjelentését az elektromos zárlatról, hiába tiltakozott az egész család, sőt a családfő azzal riasztotta a dabasi kapitányt, hogy „azonnal gyere Pityu bazmeg, lemészárolták a családomat”.