Az utolsó decemberi tárgyaláson osztotta szét Miszori László a legfrissebb, november 28-ra elkészült informatikai szakvéleményt az ügyész, az ügyvédek, és a vádlottak között. Az informatika ismeretelméleti alapjait döngették a vádlottak: megbízhatóak-e, vagy pontatlanok – esetleg, kimondatlanul is, manipulálhatóak-e – a digitális telefonok, fényképezőgépek adatai? Ez utóbbi, kimondatlan tézis győzött.
A vád szerint a galgagyörki támadást műholdas térképen kezdték el megtervezni, majd helyszíni szemlét is tartottak a vádlottak. Piricsén Kiss István Samsung fényképezőjével lefotózta a támadás helyszínéül kiválasztott cigánynegyed házait, Alsózsolcán a helyszínt műholdas felvételek, térképek alapján tanulmányozták, Kislétán még a polgármester házát is lefényképezték - emlékszünk, esett szó korábban arról már a per folyamán, hogy Kiss Árpád halállistára helyezte volna Pénzes MSZP-s polgármestert, mondván „ő a Veres János kutyája“ -, többek között ilyen fényképeket találtak a vádlottaktól lefoglalt digitális adathordozókon és fényképezőgépeken.
Címszó: „útvonal, térkép, fegyver, lőszer, cigány, Piricse, Tarnabod, Alsózsolca, Tatárszentgyörgy, Kisléta, rendszám”
Százhuszonkét elektronikus adathordozót foglalt le a rendőrség, ezekből kellett kiolvasnia az informatikusnak, hogy mikor hol járt, mit fényképezett le a gép használója, milyen útvonalakat kerestek a GPS-en, mikor és hol használták a mobiltelefonokat, milyen felvételeket készítettek. Digitális fényképezőt, telefont, memóriakártyát, merevlemezt, pendrive-ot, DVD-t és CD-t, GPS-t foglaltak le a rendőrök a házkutatásokon, meg a Perényiben. Alig két héttel a letartóztatás után, 2009. szeptember 7-én adták föl a megrendelést, hogy az informatikus szakértő gyűjtse össze a gépekről a támadássorozathoz, az előkészítéshez kapcsolódó adatokat. Mindent, ami „útvonal, térkép, fegyver, lőszer, cigány, Piricse, Tarnabod, Alsózsolca, Tatárszentgyörgy, Kisléta, rendszám” címszó alatt megtalálható. 2010. január közepén a Nemzeti Nyomozóiroda is feladta a leckét, ugyanezekkel a címszavakkal, a szakértő márciusra készült el. Az informatikus szakértő utolsó megbízását a bíróságtól kapta, idén november 28-án készült el a jelentése. A szakértő viszonylag rövid sillabuszt is kapott a leckéhez, hogy képben legyen, tudja miről, milyen adatokat kell kihalásznia, hogyan könyvtárazza az információ-halmazt.
A szakértő rövid sillabuszt is kapott a leckéhez
Kiss Árpád, Kiss István, Pető Zsolt azt feszegette a tárgyaláson, hogy pontosak-e az információk - kimondatlanul: meghamisítható-e - a „digitális adathordozók tartalma”, mert felfedezték, hogy a fényképezés időpontja számtalan fotón téves, és a digitális időpontok nem hozhatóak kapcsolatba a történettel. Csontos István például 2003. január 5-én kezdte fotózni katonasorozatát a gép adatai szerint, ám ő 2007-től szolgált a seregben.
Az időpontok egyeztetése a bizonyítás újabb leckéje. A tárgyalás 2013. január 18-án folytatódik.
Stépán Balázs