Negyedik forduló: őszi összefoglaló
"Ő a mester", mondta Fehérné Nyalka Éva Kiss Árpádról. „Árpi ott volt a helyszíneken? - Azt nem tudom. - Ő az értelmi szerző? – Biztos vagyok benne” – ismertette szeptember végén Miszori László a letartóztatás után néhány órával elhangzott párbeszéd telefonlehallgatási jegyzőkönyvét. Aki kérdez, egy debreceni újságíró, aki válaszol a per koronatanúja. Váratlanul több, eddig ismeretlen telefonbeszélgetés szövege került elő a finisre. A tárgyalás főszereplői a szakértők, és a rendőrök csak részben oszlatták el a tatárszentgyörgyi, debreceni akciókkal kapcsolatos kételyeket, ha egyáltalán… Az őszi forduló a nyomozás rendszerkritikája.
Szeptember közepén újabb, perdöntő bizonyítékok kerültek elő. „Vannak olyan adatok, amelyeket szükséges bizonyítékként használni”: indokolta Miszori, és felolvasta Fehérné Nyalka Éva telefonlehallgatásainak jegyzőkönyvét. Közvetlenül a letartóztatás előtt, augusztus 19-én reggel, két férfi jelent meg a Perényi 1 bejáratánál, be akartak menni, azt mondták kábeleket kell fölszerelniük. Egyedül Nyalka Éva volt a helyszínen, Kiss Árpádot hívta föl, hogy mit tegyen, a férfi ingerülten utasította, nehogy beengedje a szerelőket, amíg ő oda nem érkezik. (Pár órával később, szinte pillanatok alatt találták meg a tűzszerészek a klubban elrejtett fegyvereket.)
„A két halálos áldozatot követelő támadás helyszínén a rendőrség is bénázott, csak a második nekifutásra vették észre a gyilkosságok nyomait.“
A letartóztatás és a helyszíni szemle után, késő este az asszony egy debreceni újságírót, és főnökét hívta. Az újságírónak felajánlotta a sztorit: „csak neked”, „durva, nagyon durva, hosszú büntetést kaphatnak, akár 12 évet is”. Azután a bár tulajdonosával, Barabás Zoltánnal beszélt: „Engem, a tulajdonost meg sem kérdeztek semmiről – háborgott a férfi – (…) én menjek oda, hogy mi a fasz történt?” „A köcsögök mindent szét fognak cincálni” – vázolta a klub várható hatósági ellenőrzéseiről. „Cigányellenes a csapat?” - érdeklődött a letartóztatottakról. „Nekem az Apehnél a kollégáim is azok” – válaszolta Nyalka Éva. „A politikai elittől kezdve mindenki az (ti. cigányellenes – a szerk.)” – nyugtázta Barabás. De „szerencsére” - tette hozzá - a klubban, „egy pofon sem csattant el soha”.
Az őszi forduló csendesen zajlott, de előkerült a rendőrség összes mellényúlása. Miszori László néhány közbeszólása élénkítette a szakértők esetenként az unalomba fulladó előadását, némelyikük alaposan próbára tette a bíróság állóképességét bizonytalan, „valószínűleg”-, „nem kizárható”-, „meglehet”-típusú megállapításaival. A bíró egy-egy türelmetlenebb pillanatában közbevágott: „Mit kezdjek vele? Dobjam ki? Mert ennyit ér” – minősítette például a debreceni helyszíni szemle jegyzőkönyvét, ami „egy kocsmai verekedésnél is (jegyzőkönyvénél – a szerk.)” silányabb tartalmú.
„Maguk most verik szét az egész ügyet” - figyelmeztette a bíró a hatósági tanúkat.
Az egyik bűnügyi helyszínelő előadása azt a kérdést provokálta ki, hogy „egyáltalán tudta maga hol jár? A tizediken, vagy a pincében?”. „Tudja-e, hogyan kell egy szabályos felvételt készíteni”, kérdezte a Debrecenben videózó technikust: „a több órás helyszíni szemléről és házkutatásról egy hatvan perces felvételt készítettek, de nem tudom, hogy miről szól.”
A legmeghökkentőbb az elektromos szakértő volt, aki Csorbáék családi házában, Tatárszentgyörgyön felfedezte a szabálytalanul, tetőgerendákra tekert villanyzsinórokat. Kitartott, és nem tudott elszakadni attól a téveszméjétől, hogy „akár elektromos zárlat is okozhatta volna” a tüzet, bár hallotta a „szóbeszédet”, hogy gyújtópalackokat hajigálták a házra, a padlás lángba borult és leégett az egész épület. A két halálos áldozatot követelő támadás helyszínén a rendőrség is bénázott, csak a második nekifutásra vették észre a gyilkosságok nyomait, pedig Csorba Csaba azzal hívta ki a kapitányt, hogy „azonnal gyere Pityu bazmeg, lemészárolták a családomat”.
Egy különösen kimerítő felvonás végén a bíró viszonylag higgadtan figyelmeztette a hatósági tanúkat, hogy „maguk most verik szét az egész ügyet”. Végül, valahol a gyilkosságsorozat eseményei között bizonytalanul botladozó pszichológus és az orvos meghallgatása közben megjegyezte, hogy „hol élnek maguk szakértők, elefántcsont-toronyban?”, hogy ennyire nem ismerik a történetet.
„Vegyék jegyzőkönyvbe, hogy a bíró „mentális szadizmussal” fenyeget – fakadt ki Kiss István, aki hazamenne már.“
A debreceni, 2009. augusztus 21-iki akciót megtervező és irányító parancsnok sem tudott elfogadható magyarázatot adni a zűrzavarra. „Abban a nagy tömegben nem volt száz százalékig kezelhető a helyzet” – ismerte el. Vallomásához annyit fűzött a bíró, hogy „naiv volt, mint vezető, uram!”. Bérdi Zsolt, az elsőrendű vádlott védője úgy jellemez egy fegyelmezett rendőri akciót, nyomozói-szlengben, hogy „a pincér nem botorkál”. Hát itt minden pincér botorkált. Csontos István zavartalanul elsétálhatott a letartóztatás helyszínéről, és csak órák múlva került elő. Kiss Árpád úgy emlékszik a lefogásra, hogy őt már a földre teperték, onnan látta, ahogy Csontos elsétál a helyszínről. Testvére, Kiss István úgy látta, hogy Csontost a földre szorítják a kommandósok, azután mégis elengedik. Csontos verziója szerint Kiss Istvánt a kommandósok üldözték, a klub lejáratánál találkoztak, őt félrelökte útjából és „menekülj!” förmedt rá. Igazoltatták őt is, azután elengedték, sőt egy előzékeny rendőr még vissza is kísérte a klubba, hogy elvihesse bukósisakját.
A házkutatásról és a helyszíni szemléről Barabás Zoltánt, a bár tulajdonosát nem értesítették, a hatósági tanúnak kinevezett alkalmazottait pedig senki sem oktatta ki kellően, hogy mi a teendő, csak proforma, lazán lődörögtek a nyomozók körül.A vádlottakat felélénkítették a tétovázó, bizonytalankodó szakértők és rendőrök. Az egyik fegyverszakértő elkövetőnek nevezte Kiss Árpádot, aki emiatt, elfogultság címén kérte kizárását a tárgyalásról, mert szerinte etikai vétséget követett el, amikor „bűnösnek” nevezte őt. A Kiss-testvérek a jegyzőkönyvek összekeverésével támadták meg, a zavaros aláírásokat tartalmazó dokumentumot készítő bűnügyi technikust, aki közvetlenül a meggyanúsítás után, de még az ügyvédek kirendelése előtt vett dns mintát tőlük. Kiss István szóvá tette, hogy V. Tamástól is vettek DNS-mintát, bár őt nem gyanúsítottak meg, csupán tanúként hallgatták ki. Kiss István és Pető Zsolt arra hivatkozott, hogy a három év eltelt, elegük van, haza szeretnének menni. Kiss Istvánt kizavarta egy tárgyalásról Miszori László, mire a férfi kérte vegyék jegyzőkönyvbe, hogy a bíró „mentális szadizmussal” fenyegeti őt.
Jövő évben hirdet ítéletet a bíróság, előtte elhangzanak még a vádbeszéd és védői perbeszédek és a vádlottak is nyilatkoznak.
Stépán Balázs