H. vagy megerősíthette, vagy cáfolhatta Csontos István vallomását, vagy összezavarhatott mindent.
Zárt tárgyaláson hallgatta meg H–t, Csontos István kapcsolattartó tisztjét a Budapest Környéki Törvényszék. Nem lehettünk ott, de az előzményekből, a korábbi vallomásokból, a tárgyaláson eddig elhangzottakból, az ismertetett nyomozati jegyzőkönyvekből feltételezhető, miről faggathatták. A bíróság talán ezután valamivel tisztábban láthatja Csontos szerepét. Mire lehet a bíróság kíváncsi? - Stépán Balázs írása
Csontos István 2007. végén, 2008. elején volt szerződéses katona Koszovóban. Betegállományba került miután hazatért, 2009. elején leszerelték. Koszovóban informátornak szervezték be, bár a tárgyalás elején azt vallotta, hogy őt is csak meghallgatta az egység elhárító tisztje, mint az összes többi szerződéses katonát.
A vád szerint Csontos István fuvarozta Tiszalökre és Kislétára a Kiss testvéreket és Petőt Zsoltot. Tagadja, hogy tudta volna, mire készülnek a többiek.
Hozzátartozói, édesanyja, testvérei, barátnője elmondta, hogy Csontos magatartása a leszerelés utáni hónapokban, 2009. tavaszán, nyár elején (már a tiszalöki gyilkosság után járunk – a szerk.) megváltozott. Zárkózottabbá vált, ideges, zavart volt, barátnőjével szakított. Csontos a változást azzal magyarázta, hogy a tiszalöki gyilkosság - amelybe akaratán kívül keveredett, hiszen nem tudta, társai mire készülnek - állítja, ő csak a helyszínre szállította a többieket -, időpontja után váratlanul felkereste őt kapcsolattartó tisztje, H. Egy debreceni konspirációs lakáson találkoztak, erről beszámolt Kiss Istvánnak – állítja Csontos. Ő továbbadta Kiss Árpádnak, aki először azzal állt elő, hogy a tisztet, H.-t meg kellene ölni. Csontost pedig megfenyegette, hogy bajba kerülhetnek hozzátartozói, ha eljár a szája. Csontos, vallomása szerint, ekkor elhatározta, hogy távol tartja magát szeretteitől, édesanyjának azt is elmondta, hogy elmegy a városból az ország másik végébe munkát keresni. Vallomása szerint menekült, nem akart hozzátartozói közelében maradni, nehogy bántódásuk essen, félt Kiss Árpád fenyegetőzésétől.
A kapcsolattartó tiszttel nem mert bizalmaskodni, nem beszélt a gyilkosságról, kapcsolatáról a Kiss testvérekkel, Petővel a tárgyalás eddigi adatai szerint. Állítólag pedzegette a tiszt előtt, hogy a gyilkosok kézrekerítésére kitűzött százmillió forintos vérdíj jól jönne bárkinek, de ha így is történt, a tiszt nem vette a lapot, nem értett a célzásból, elengedte a füle mellett, nyoma sem maradt, jelentése erről állítólag nem tesz említést. A vádirat is mélyen hallgat Csontos feltételezhető nemzetbiztonsági kapcsolatáról.
A Nemzetbiztonsági Hivatal tabu. H. pénteki meghallgatásán nyilván nem került szóba, a vádlottak felelősségét nem érinti, de a gyilkosokat talán megállíthatta volna nemzetbiztonság, ha nem akkor fejezi be Kiss István megfigyelését, amikor kiderül, hogy 2008. elején a férfi éppen fegyvert akar szerezni.
H. elbeszéléséből talán valószínűsíthető, vagy megcáfolható Csontos vallomása, miszerint ő a fenyegetéstől való félelemből maradt a társasággal, talán a bíróság tisztában lát, ez majd kiderül az ítélet indoklásából.
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem honlapjáról kiderül, hogy a tanúval megegyező nevű férfi, 2010-ben, LBVÖV41, védelmi igazgatási szak, önkormányzati szakirányú oklevelet kapott.
A tárgyalás szerdán folytatódik.