Kósa polgármester érdeklődött, Barabás, a Perényi üzemeltetője azt mondta, az alkalmazottak ártatlanok - Stépán Balázs írása
Hogyan kerültek a pinceklub lomtárába a fegyverek? Tartottak-e kopaszgyűléseket a Perényiben? Mit tudhattak az alkalmazottak? Zárt helyszíni szemlét tart a debreceni Perényi 1 klubban a bíróság hétfőn, március 19-én.
A vád szerint a debreceni Perényi 1 klubhoz kötődik a gyilkosságsorozat számos eseménye. A klubban kapott munkát a négy vádlott, a két K. testvér, és P. Zsolt, időnként pedig Cs. István is. A klub rendezvényszervezője, F.-né Nyalka Éva alkalmazta őket, aki egyébként K. Árpád szeretője és bizalmasa volt a romák elleni támadások idején is. A vallomások szerint a klubba nem mindenkit engedtek be, olykor megszűrték a vendégeket. Kopasz-gyűléseket is tarthattak itt, erről azonban a helyiség bérlőjének állítólag nem volt tudomása. A mulató a nemzeti radikálisok egyik kedvence, Debrecen felkapott, divatos szórakozóhelye volt. Számon tarthatta, mi történik itt Kósa Lajos polgármester is; a kommandós akció reggelén, 2009. augusztus 21-én telefonon hívta föl a főnököt, Barabás Zoltánt, személyesen érdeklődött, hogy mi történt a Perényiben éjjel. „Fogalmam sincs róla, az alkalmazottak nincsenek benne” – válaszolta kapásból Barabás. Őt a nyomozás folyamán hivatalosan nem kereste meg a rendőrség, a bíróságon hallgatták ki először, idén februárban. Vallomásából az derült ki, hogy távol tartotta magát az üzlettől, a bevételt ugyan keveselte, de nem szólt bele az üzemeltetésbe, „maximálisan” elégedett volt.
A vád szerint innen indultak a tettesek az utolsó előtti támadásra 2009. április 22-én, Tiszalökre. A bírósági tárgyaláson hangzott el először, hogy a támadás előtt este rövid időre állítólag kinyitották a klubot, de vajon miért, hiszen aznap este egyetlen egy vendég sem volt. Viszont ha ez így történt, akkor a vádlottak nem érhettek volna Tiszalökre a gyilkosság időpontjában. A helyszíni tárgyaláson jelen lesz Csáki „Raszta” Gábor pultos, talán erre is válaszolhat.
A klub lomtárában találták meg a gyilkossághoz használt fegyverek egy részét. Mindenekelőtt azt kell tisztázni tehát, hogyan kerültek a fegyverek a klubba. Ki rejthette el azokat észrevétlenül a lomtárban? És hogyan bukkanhattak szinte kapásból a lomtárban elrejtett fegyverekre a Budapestről éjszaka odarendelt, holtfáradt, és helyismerettel nem rendelkező tűzszerészek? És miért hagyták azonnal abba a kutatást, amint megtalálták az első puskát, bár látták, hogy a rejtekhelyen maradt még néhány gyanús csomag – ahogy az egy korábbi tárgyalási napon kiderült. A házkutatást végző tűzszerészeket Csáki Gábor kalauzolta a Perényiben. A helyszíni tárgyaláson talán tisztázódhat néhány homályos részlet.
A bejegyzésben Konyhás István képei láthatók.